Podle zdrojů z Washingtonu by měla CIA dodávat opozici zpravodajské informace a spolupracovat s velitelstvím povstalců, které se zřejmě nachází v tureckém městě Adama. Američané už povstalcům poskytli nevojenskou podporu, zbraně jim ale zatím dodávat nechtějí. Protiasadovské frontě nyní dodávají pušky a omezený počet protitankových zbraní Turecko, Saúdská Arábie a Katar.
Diplomatická válka
Syrský ministr zahraničí Walíd Mualem zaslal ve čtvrtek dva dopisy – předsedovi Bezpečnostní rady OSN a generálnímu tajemníkovi OSN - kde píše, „že povstalci podporovaní Saudskou Arábií, Katarem a Tureckem používají civilisty v Aleppu jako lidské štíty a zabíjejí každého, kdo nepodporuje jejich strašné zločiny.“
Takto skončili podporovatelé Asadova režimu z řad civilistů.
Den na to schválilo valné shromáždění OSN rezoluci, ve které odsuzuje selhání Bezpečnostní rady OSN řešit syrskou krizi (kvůli vetu Ruska a Číny, tedy že OSN nepožehnala vojenské intervenci zvenčí), vyzývá Bašára al-Asada k odchodu a okamžitému stažení armády. Rezoluce předložená Saudskou Arábií má však jen malý význam, rozhodující úlohu má Bezpečnostní rada OSN.
Mohammed Sajíd, moderátor státní televize, který byl unesen v polovině července, byl popraven. K činu se přihlásila teroristická skupina Front Al-Nusrá. V prohlášení organizace se píše: "Ať je to poučení pro všechny, kteří podporují současný režim."
Západ kritizuje i venezuelský prezident Hugo Chávez, který na tiskové konferenci během návštěvy Brazílie prohlásil, „že Caracas, stojí na straně Ruska a Číny v syrské krizi a odsuzuje západ pro financování teroristů a destabilizaci situace na Blízkém východe.“ Zdůraznil, že suverenita Sýrie by měla být zachována a problémy by si měli vyřešit samotní Syřané.
Povstalci získali chemické zbraně
Protirežimní povstalci získali podle agentury Reuters chemické zbraně z Libye. Dříve se myslelo, že Kaddáfího zbraně byly zničeny, jejich využití libyjskými rebely ale prokázalo opak. Zásoby mají obsahovat hořčičný plyn a sarin.
Fotografie z Allepa, kde probíhaly boje, ukazují rebely, jak si nasazují plynové masky, další ukazují neotevřená balení, například s plynovou maskou M-42A1. Není pravděpodobné, že rebelové tyto masky získali ze syrských skladů, jsou vyrobeny ve Spojených státech, což naznačuje, že mohou být součástí „nesmrtící pomoci“, o kterou Obamova administrace požádala CIA.
Teroristé opouštějí Allepo
Jak se ukazuje, syrská armáda po těžkých bojích vytlačuje povstalce z Allepa, když už se jí předtím podařilo vyčistit hlavní město Damašek. Prezident Asad po telefonu tiskové agentuře Reuters potvrdil, že normální armáda už zabila tisíc vojáků Svobodné syrské armády (povstalecké) a 1500 zajala.
Ve čtvrti Salahuddin syrská armáda zaútočila na místní školu. Nebyl to však útok na civilisty a děti, ale útok na velitelství rebelů v Allepu, kteří si zde zřídili sídlo. Jen během čtvrtka zahynulo na 150 rebelů. Boje pokračují i v dalších oblastech. V oblasti Homs stále probíhají boje. V samotném městě syrská armáda objevila další tunel spojující několik ulic. Nejsilnější boje proběhly v Talkalach. Boje menší intenzity byly zaznamenány v Al-Chadře a Al-Ghanto.
|Autor: -pvk-|Zdroj: hlas.delnickamladez.cz|05.08.2012|