První máj   Street Art   Rioty   R.E. Skružný   Vznik ČSR   Vyhlazení   Vzdělání   En|De|Pl|Ru  
Aktivismus    Reporty    Pozvánky    Termíny    Vzpomínáme    Koncept    Ideologie    PC bezpečnost  

Tisíce Němců protestují proti islamizaci

Tento podzim se v ulicích několika německých měst odehrávají protesty proti islamizaci Německa a celého Západu. Tisíce demonstrantů se shromáždilo v Kolíně nad Rýnem a v Hannoveru. Už pět shromáždění se uskutečnilo v saské metropoli Drážďany a počet účastníků stále roste. Na německé poměry, silně svázané politickou korektností a komplexem věčné viny, jde o neobvyklý fenomén, který však nezůstal bez opozice.


V reakci na stále aktivnější činnost salafistů (ultraortodoxních islamistů) na německé půdě se počátkem roku vytvořila skupina HoGeSa - Hooligans gegen Salafisten, složená převážně z radikálních fotbalových fanoušků. Od září organizovala několik protestů, na které však přišlo jen několik stovek lidí. Změna nastala až při demonstraci 26. října v Kolíně nad Rýnem, které se zúčastnilo mezi třemi a pěti tisíci lidí. Došlo však i ke konfliktům s policií a oponenty.

Jejich další akce se odehrála 15. listopadu v Hannoveru pod názvem "Evropa proti teroru islamismu" a přilákala podle policie 3200 demonstrantů. Její průběh byl klidný, ne však dohra. Po jejím konci byly totiž čtyři účastníci napadeni skupinou asi třiceti zamaskovaných levicových radikálů, ti po nich nejdřív skákali a pak je pokropili dráždivým plynem. Dvě z obětí útoku jsou těžce zraněné - s pohmožděninami, zlomeným žebrem a zraněním hlavy, resp. zlomením čelisti.

Mohlo to však skončit i hůř. Policie vyšetřuje dosud neidentifikovanou skupinu levicových extremistů pro ublížení na těle a pokus o zabití. Útoku nezůstali ušetřeni ani samotní policisté. Tzv. antifašisté po nich během pochodu HoGeSa v Hannoveru házeli kameny, lahve a světlice. Jedno z policejních vozidel bylo značně poškozené.

Demonstrace v Drážďanech organizuje každé pondělí umírněnější skupina PEGIDA - vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Patriotische Europäer Gegen die Islamisierung des Abendlandes). Minulý týden přišlo 1 700 lidí, poté už 3 500. Jeden z řečníků upozornil na to, že nebezpečí radikálního islámu je médii a politiky bagatelizováno. Pediga preferuje i změnu imigrační politiky, podle jejich představ by se další ekonomičtí přistěhovalci do země neměli pouštět a kriminální cizinci by měli být vykázáni.

I v saské metropoli se objevily asi čtyři stovky odpůrců, kteří se snažili prorazit policejní bariéru. Vedle toho skandovali hesla jako "Nikdy více Německo". Mezi nimi byli přítomni kromě členů skupiny "Antifa" i přívrženci mládeže Strany zelených a strany Die Linke. Nepodařilo se jim však přerušit klidný průběh demonstrace.

Podle některých komentátorů jde o pozoruhodný vývoj. Jen budoucnost ukáže, zda se demonstrantům podaří zaujmout významnější podíl veřejnosti a dosáhnout nějaké politické změny. Paradoxně působí činnost jejich levicových oponentů, kteří se zastávají radikálních muslimů, ačkoli ti zásadně odmítají feminismus, homosexualizmus a další moderní levicově-liberální ideologie. Otázka je, zda levicové radikály nepohání více protiněmecká (sebe) nenávist než jejich sociálně-politické postoje.


|Autor: Redakce|Zdroj: beo.sk|29.11.2014|